روستای بلده؛ روستایی دیدنی که هیچ وقت زیبایی های آن ازیادتان نمی رود !!

26 آذر 1401
0 دیدگاه
روستای بلده 8432148655321

روستای بلده کجاست؟  آیا می خواهید به روستایی تاریخی سفر کنید که در دل جنگل پدید آمده باشد؟ روستایی با ساختمان های چند هزار ساله و قلعه ای  بازمانده از دوران سلجوقیان؟ روستای شاعر معاصر و شعرهای نو ؟ شاید تصور کنید که ما قصد داریم یکی از شهر های شیراز های اصفهان را برای شما نیز توصیف کنیم؛ اما باید بگوییم که این روستا  یکی از مناطق زیبای شمالی واقع در استان مازندران می باشد. روستایی در همسایگی جنگل و در فاصله کمی از دریا ! اگر شما هم بی صبرانه منتظر معرفی این منطفه بسیار زیبا هستید در ادامه با ما همراه باشید .

روستای بلده  در همسایگی چمستان و بخش مرکزی نور قرار دارد. به همین خاطر افرادی که اقدام به خرید ویلا در نور  یا خرید ویلا در چمستان کرده اند می توانند از مناظر فریبنده این روستای زیبا نیز بهره ببرند. روستای بلده از سمت غرب ۱۰ کیلومتر با روستای یوش و از سمت شرق ۹۸ کیلومتر با آمل فاصله دارد. شما می توانید از طریق جاده های هراز و چالوس به این روستا که تقریباً ۳۰۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد، بروید. بلده در ۸۵ کیلومتری جنوب شهرستان نور، روستای بلده واقع شده است که پلی ارتباطی میان دو جاده ی چالوس و هراز محسوب می شود.

این روستا منطقه ای کوهستانی و ییلاقی بوده که بسیاری از ساکنان آن در فصل سرما به قشلاق سفر می کنند. بهترین زمان برای سفر به این روستای دیدنی فصل بهار از نیمه اردیبهشت ماه تا اواخر تابستان می باشد. این روستا که در بخش ورودی آن شاهد مجسمه‌ای از نیما یوشیج، پدر شعر نو خواهید بود، جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیاری دارد که در این بخش به آنها اشاره خواهیم کرد.

روستای بلده 89745612304

جاذبه های دیدنی روستای بلده

  • بقعه سلطان احمد

این بقعه که در حاشیه شرق روستای بلده در دامنه کوه واقع شده که از آجر و روکش گچ با گنبدی مخروطی شکل ساخته شده است همچنین کتیبه ای چوبی با خط کوفی در این بقعه قرار دارد. این بنا دومين بناى مرتفع شهرستان نور است.

  • منزل خان بابا خان

این عمارت که منسوب به دوره قاجار می باشد و اکنون به ثبت ملی رسیده، در شرق روستای بلده واقع شده است.

  • آبشار سواسره

از جمله مکان های دیدنی روستای بلده می توان به آبشار سواسره اشاره نمود که ۵۳ کیلومتر با جاده هراز و ۵۵ کیلومتر به جاده چالوس فاصله دارد. این آبشار که مشرف به بلده می باشد، در فضایی کوهستانی و پر میشه با هوای خنک واقع شده است. ارتفاع این آبشار حدود ۱۰۰ متر برآورد شده و در اطراف آن گیاهان دارویی رشد می‌کنند که خواص بسیاری دارند.

روستای بلده 5674878589852

  • رودخانه بطاهرکلا

این رودخانه که از دامنه‌های شرق کوه رستم چال واقع در کیلومتر ۲۶ جنوب غرب بلده سرچشمه می گیرد، ۲۰ کیلومتر طول دارد و مناظر طبیعی و زیبا که در مسیر این رودخانه قرار دارند، مکان مناسبی برای گذراندن یک آخر هفته زیبا است‌. رودخانه بطاهرکلا، آبشارهای کوچک و بزرگ زیادی را به وجود آورده است و در امتداد مسیر خود با رودخانه لور ادغام می شود که سبب تغییر نام آن به خوشرود می باید.

  • قلعه پولاد بلده

قلعه پولاد بلده ، یکی از دروازه های ورودی این روستا می باشد که در گذشته سه دروازه داشت. این دروازه امروزه با نام قلعه بلده یا قلعه نو نیز شناخته می شو‌د. قلعه پولاد با ۷۰۰ سال قدمت به سلسله سلجوقیان نسبت داده شده است؛ همچنین گفته می شود این قلعه متعلق به سلسله باد و سپانان طبرستان می باشد.

این قلعه دیدنی که در کنار صخره ها و شیب کوه واقع شده،در شمال غرب روستای بلده قرار دارد و به عنوان یک اثر ملی به ثبت رسیده است.

ارسال دیدگاه