12 نکته راهبردی قبل و بعد از بازدید خرید ملک در شمال

7 فروردین 1403
0 دیدگاه
بازدید ملک 0259024249249

نکات خرید ملک یا حتی فروش خانه یا آپارتمان فرایندی اساسی است که برای موفقیت در آن، لازم است از اطلاعات کافی برخوردار باشید. با توجه به این اطلاعات، شما به عنوان خریدار می‌توانید ریسک معامله را به حداقل برسانید و از نتیجه مطلوب خود اطمینان حاصل کنید. بسیاری از افراد، به دلیل عدم آشنایی کافی با امور ملکی و قوانین مرتبط، در معاملات خود دچار مشکلاتی می‌شوند که ممکن است به مراجع قضایی منجر شود. بنابراین، برای انجام معاملات ملکی بهتر است با مفاهیم و نکات حیاتی آشنا شوید تا بتوانید به طور مستقل و با اطمینان اقدام کنید.

نکات مهم درباره بازدید ملک 052524049014
نکاتی که باید درباره بازدید ملک بدانیم

مشورت با مشاور املاک اولین قدم برای سرمایه گذاری ملکی

مشاوره با مشاور املاک در شهرهای شمالی قبل از بازدید ملک، مرحله‌ای است که شما می‌توانید از تجربه و دانش مشاور بهره‌مند شوید. در این مشاوره، اهداف و نیازهای شما برای خرید ملک در شهر نور ، چمستان، آهودشت و … مورد بررسی قرار می‌گیرند. مشاور به شما کمک می‌کند تا ملکی را با توجه به این اهداف انتخاب کنید. همچنین، بودجه خود را بررسی و مشخص می‌کنید تا اطمینان حاصل شود که تصمیم شما با توجه به محدودیت‌های مالی صحیح است. این مشاوره به شما امکان می‌دهد تصمیمات خود را بر اساس اطلاعات دقیق و کاربردی بگیرید.

نکات بازدید ملک 112565054584674
بازدید ملک به همراه افراد قابل اعتماد

12 نکته مهم که قبل از بازدید ملک باید بدانید

در زمان خرید ویلا در نور و یا سایر شهرهای شمالی مازندران از قبیل چمستان، ایزدشهر و… نکاتی وجود دارند که آگاهی از آن‌ها بسیار حیاتی است. اگر این مسائل نادیده گرفته شوند، ممکن است در آینده با مشکلاتی مواجه شوید چرا که کلاهبرداری های ملکی در شمال بسیار زیاد شده است. بنابراین، قبل از هر تصمیمی، حتماً از شرایط مورد نظر مطمئن شوید. این مقاله به بررسی نکات خرید ملک می‌پردازد که در زمان بازدید باید به آن‌ها توجه کرد. بازدید از خانه یکی از مراحل حیاتی در تصمیم‌گیری برای خرید ملک است و انجام این مرحله به شکل صحیح و اصولی می‌تواند تأثیر مثبتی در انتخاب شما داشته باشد:


1. هنگام بازدید از ملک، حتماً یک همراه داشته باشیم

اگر به دنبال انتخاب یک خانه هستید و قصد بازدید از آن را دارید، مناسب است همراه خود فردی را داشته باشید که به شما در تصمیم‌گیری کمک کند. همچنین، اگر افراد دیگری نیز قرار است در آن خانه زندگی کنند، بهتر است همگان در بازدید از ملک شرکت کرده و نظرات خود را اعلام کنند. تصمیم‌گیری تنها به خودی خود ممکن است منجر به نادرستی شود، زیرا هر فرد نظرات و اهمیت‌های خود را دارد که ممکن است با دیگران تفاوت داشته باشد.

بازدید ملک 5415665969669
بازدید ملک به همراه افراد خانواده

2. بازدید ملک در زمان مناسب

قبل از شروع بازدید از ملک، اهمیت هماهنگی با مشاور املاک یا صاحب ملک را در نظر بگیرید. برای خرید، پیشنهاد می‌شود دو بار به ملک سر بزنید؛ یک بار در روز و یک بار در شب. همچنین، در هنگام بازدید به محله و افراد حاضر در آنجا نیز توجه کنید.


3. کنار گذاشتن احساسات در بازدید از ملک

هنگامی که برای بازدید از ملک می‌روید، توصیه می‌شود که با دقت و منطق به همه جوانب آن توجه کنید و احساسات خود را کنترل کنید. این امر به شما کمک می‌کند تا تصمیمات خود را بر اساس جوانب منطقی و مهم اندیشیده و تصمیم نهایی را با دقت بگیرید. در غیر این صورت، احساسات ممکن است باعث کندی در تصمیم‌گیری شما شده و موارد اساسی را نادیده بگیرید.


4. توجه به موقعیت مکانی ملک مورد نظر

به طرح ویژه خانه که قصد بازدید از آن را دارید، چه ویلا یا آپارتمان، توجه کنید. اما یک نکته حیاتی این است که مکان و محله‌ای که ملک در آن واقع شده است، اهمیت بسزایی دارد. زیرا محل زندگی می‌تواند تأثیر مهمی بر روی کیفیت زندگی شما داشته باشد. بنابراین، حتماً به انتخاب مکان با دقت ویژه داشته باشید. به طور خاص، اهمیت دارد به خصوص در مورد کوچه یا محله‌ای که خانه در آن واقع شده توجه داشته باشید. بعضی از کوچه‌ها ممکن است باریک باشند و منجر به مشکلات در عبور و مرور یا حتی اسباب‌کشی شوند. این امور، به ویژه در زمان اسباب‌کشی، اهمیت زیادی دارد.


5. تحقیق درباره ی همسایه ها

داشتن همسایه‌ی خوب و محترم یک نعمت است که نقش بسزایی در کیفیت زندگی شما دارد، به‌ویژه اگر در آپارتمان زندگی می‌کنید و از نزدیکی به یکدیگر بهره می‌برید. در این زمینه، انتخاب همسایه‌های صمیمی و بی‌حاشیه می‌تواند از مهمترین عواملی باشد که در هنگام بازدید از ملک باید در نظر گرفته شود.

بازدید ملک 02105050456046
قبل از خرید چه نکاتی را باید بدانیم

6. بررسی دسترسی به وسایل نقلیه عمومی

دسترسی آسان به ایستگاه‌های تاکسی، اتوبوس‌های شهری و حتی مترو، به ویژه در شهرهای پرترافیک که رفت و آمد ممکن است کمی دشوار باشد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. این موضوع به ویژه برای افرادی که از خودروی شخصی استفاده نمی‌کنند و حمل‌ونقل عمومی را ترجیه میدهند، اهمیت دارد. لذا، در هنگام بازدید از ملک، به این نکته نیز توجه کنید که آیا دسترسی به این ایستگاه‌ها راحت و مقرون به صرفه است یا خیر.


7. بررسی امکانات رفاهی قابل دسترس ملک

حین بازدید از ملک و استفاده از فرصت برای مشاهده محله، امکانات رفاهی اطراف نیز حائز اهمیت است. اطمینان حاصل کنید که امکاناتی همچون فضای سبز، مدارس، سوپرمارکت‌ها، مراکز خرید و فاصله آن‌ها تا خانه مطابق با نیازهای شما هستند. دسترسی آسان به این امکانات رفاهی برای تمامی افراد اهمیت دارد و مطمئن شوید که فواصل آن‌ها از ملک مناسب و قابل قبول است.


8. بررسی وضعیت ایمنی و واحد ها

وقتی به بازدید از ملک می‌پردازید، حتماً وضعیت و ترتیب واحدها در ساختمان را مورد بررسی قرار دهید. تعداد طبقات و واحدهای هر طبقه از اهمیت زیادی برخوردار است. معمولاً در ساختمان‌هایی با تعداد واحدهای کمتر مشکلات سر و صدا و خرابی کمتری به وجود می‌آید و همچنین بهداشت محیطی نیز بیشتر رعایت می‌شود. همچنین، حین بازدید نهایی از ملک، به وضعیت ایمنی ساختمان دقت کنید. این مورد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و بهتر است یک کارشناس فنی را همراه خود داشته باشید تا تمامی جوانب فنی ساختمان را بررسی کند و نظر خود را اعلام کند. این گام نهایی به شما کمک می‌کند تا تصمیم نهایی خود را با دانش کامل‌تری بگیرید.


9. بررسی سیم کشی و لوله کشی ملک

بررسی وضعیت سیم‌کشی خانه از جمله موارد حیاتی است که عیب و نقص آن می‌تواند خطرآفرین باشد و تعمیرات گران قیمتی را به دنبال داشته باشد. اهمیت دارد که جعبه فیوز را نیز بررسی کرده و از آن اطمینان حاصل کنید که به شدت قدیمی نباشد. همچنین، لوله‌های آب و دیگ موتورخانه (در صورت وجود) نباید خیلی قدیمی و فرسوده باشند. برای بررسی فشار آب و سلامت لوله‌ها، شیرفلکه را بررسی کرده و سالم بودن رادیاتورها را فراموش نکنید. این ها موارد کلیدی هستند تا از وضعیت عمومی ساختمان باخبر شوید و تصمیمات بهتری در خصوص ملک بگیرید.


10. بررسی نقشه ی ساخت و متراژ ملک

نکته بعدی که در زمان بازدید از خانه بسیار حائز اهمیت است، نقشه ملک است. متراژ اتاق و محل قرارگیری آن، اندازه نشیمن و ساختار آن (مثل شکل L یا مربع)، موقعیت سرویس بهداشتی و حمام، فضاهای پرت ملک و حتی آشپزخانه و اندازه بالکن باید برایتان اهمیت داشته باشد. گاهی اوقات فضای قرارگیری یخچال و وسایل الکترونیکی در آشپزخانه کمتر از اندازه مورد نیاز ماست، یا برخی خانه‌ها فضای کمتری را به اتاق اختصاص داده‌اند و بیشترین فضا را به نشیمن اختصاص داده‌اند که ممکن است با ترجیحات هر فرد همخوانی نداشته باشد.

امکانات داخلی ملک 223655584410251
بررسی امکانات داخلی ملک مورد نظر

11. بررسی کنتور آب، برق و گاز ملک

از جمله مهمترین نکات بازدید ملک که باید به آنها توجه داشته باشید، مجزا بودن کنتورهای آب، برق و گاز است. قبل از تصمیم‌گیری باید مطمئن شوید که کنتورها به طور جداگانه برای هر واحد نصب شده‌اند. اگر این کنتورها جدا باشند، مشکلی پیش نمی‌آید، اما اگر به طور مشترک محاسبه شوند، باید روش محاسبه هزینه‌ها را به دقت بررسی کنید. این اطمینان از جدایی کنتورها می‌تواند در جلوگیری از اختلافات و مشکلات مالی در آینده موثر باشد.


12. بررسی امکانات آشپزخانه

بعد از انتخاب خانه مورد نظر، حالا وقت آن رسیده که به دقیق‌ترین بررسی وسایل آشپزخانه بپردازیم. این مرحله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا آشپزخانه محور بسیاری از فعالیت‌های روزانه ماست. در این مرحله، با دقت به جزئیات وسایل آشپزخانه می‌پردازیم:

در بازدید از ملک نکات
سیستم سرمایشی و گرمایشی – چک کردن عملکرد کولر و اطمینان از سالم بودن موتور و دینام آن
-بررسی سیستم گرمایشی و اطمینان از نصب صحیح لوله‌ها و دودکش
درها، دیوار و کف – بررسی عملکرد و قفل بودن درها
-بررسی وضعیت دیوارها از نظر خسارت، خوردگی و رنگ‌افتادگی
-بررسی سلامت وسایل کف
کابینت‌ها – چک کردن درست بودن باز و بسته شدن کابینت‌ها و قفل شدن آن‌ها
-بررسی داخل کابینت‌ها و اطمینان از عدم وجود خوردگی یا خسارت
سینک ظرفشویی – بررسی سالم بودن سینک و اتصالات آن
-بررسی عملکرد سینک و عدم وجود نشتی یا مشکل در اتصالات
اجاق گاز – بررسی عملکرد اجاق گاز رومیزی و روشن شدن تمام شعله‌ها
-چک کردن فندک اجاق گاز رومیزی
وسایل دیگر – بررسی سلامت شیرهای آب خانه و کلیدها و پریزها
-چک کردن عملکرد شیرهای آب سرد و گرم
-بررسی وضعیت شیشه‌ها و اطمینان از سلامت آنها

نکاتی که بعد از بازدید ملک باید بدانید

فراهم آوردن خانه ویلایی یا آپارتمان از جمله چالش‌هایی است که اکثر افراد در طول زندگی خود با آن مواجه می‌شوند. به همین دلیل، داشتن اطلاعات کافی در زمینه مسائل حقوقی مرتبط با این معاملات ضروری به نظر می‌آید. برای موفقیت در معاملات مسکن، آشنایی با مفاهیمی همچون مبایعه‌نامه، کد رهگیری، مبایعه‌نامه، و هماهنگی در انجام معاملات امری اساسی است:

1. مبایعه نامه در قراردادهای خرید خانه

مبایعه‌نامه و قول‌نامه دو اصطلاح حقوقی هستند که در زمینه معاملات مسکن به کار می‌روند. این دو اصطلاح به طور عمومی به یک نوع قرارداد میان طرفین، یعنی فروشنده و خریدار، اشاره دارند. اما تفاوت‌هایی نیز در جزئیات و کاربردهای آنها وجود دارد. در مبایعه‌نامه، جزئیات مربوط به قرارداد، نقل و انتقال سند، شیوه پرداخت هزینه‌ها و سایر جزئیات معامله به شکل دقیق و شفاف نوشته می‌شود. این اسناد به ویژه توسط بنگاه‌های مشاور املاک تدوین می‌شوند تا تمام ابعاد قانونی و مالی معامله در آنها بازگو شود. البته، تفاوت مهمی میان مبایعه‌نامه و سند ملک وجود دارد. مبایعه‌نامه یک قرارداد شخصی است که بیان‌کننده تعهدات و شرایط معامله است. در حالی که سند ملک، مدرک رسمی است که مالکیت را نشان می‌دهد. برای گرفتن سند تک برگ برای ملک خود نیاز است که با ۰ تا ۱۰۰ گرفتن سند تک برگ آشنا شوید تا تمامی مراحل ثبت سند به درستی و اصولی انجام شود.

در مبایعه‌نامه، به موارد زیر توجه می‌شود:

  • جزئیات قرارداد
  • شیوه نقل و انتقال سند
  • شیوه پرداخت هزینه‌ها
  • سایر جزئیات

به همین دلیل، در اثبات مالکیت، نه تنها مبایعه‌نامه بلکه سند ملک نیز بسیار حائز اهمیت است. این اسناد با همکاری موثر از مشاوران املاک، معاملات را به سمت موفقیت هدایت می‌کنند.

بیشتر بخوانید: انواع سند ملکی

نکات مهم بازدید ملک 22365546997
جلوگیری از هرگونه ضرر در خرید ملک با مشورت افراد

2. خرید خانه و کد رهگیری

کد رهگیری، یک عنصر حیاتی در فرآیند خرید و فروش ملک در ایران است که پس از انجام معامله به خریدار اختصاص می‌یابد. این کد به نوعی شماره تأییدیه معامله محسوب می‌شود. از سال ۸۷ به تصویب دولت، تمام معاملات مسکن در ایران ملزم به ثبت در دفاتر اسناد شده و به هر طرف معامله یک کد رهگیری اختصاص می‌یابد. این اطلاعات به صورت تصادفی در دفاتر ثبت اسناد قابل دسترسی نیستند و تنها با داشتن کد رهگیری قابل مشاهده است. مزایای این سیستم شامل شناسایی آژانس‌های مشاور املاک بدون مجوز و جلوگیری از فروش یک ملک به چند نفر به صورت همزمان می‌شود.

علاوه بر این، این سیستم از مشکلات حقوقی ناشناخته در گذشته جلوگیری می‌کند. در گذشته، برخی از افراد برای کلاهبرداری، یک ملک را به چند خریدار به صورت همزمان فروخته و معامله را با فرآیند نقل و انتقال به اتمام می‌رساندند. اما از زمان اجرای سامانه ثبت قراردادها، این نوع عملیات کلاهبرداری به شدت کاهش یافته است. این سیستم به خریداران این امکان را می‌دهد که قبل از انجام معامله، وضعیت ملک را از طریق کد رهگیری اطلاعات به دست آورند. بنابراین، کد رهگیری یک ابزار حقوقی و قانونی است که ترتیب و امانت معاملات مسکن را ارتقاء می‌دهد و از سوءاستفاده‌ها و کلاهبرداری‌های احتمالی جلوگیری می‌کند.

بازدید ملک 21154105260
در معامله ملک حواستان باشد سرتان کلاه نرود

3. معامله ی خرید خانه بصورت همزمان

انتقال سند و وجه بین خریدار و فروشنده یکی از جنبه‌های حیاتی در معاملات خرید خانه است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشیم. همچنین، هماهنگی و همزمانی در انجام معامله بسیار اهمیت دارد تا هر دو طرف از تعهدات خود پیروی کنند و از مشکلات احتمالی پیشگیری شود. یکی از مواردی که می‌تواند برای خریدار نگران‌کننده باشد این است که پس از پرداخت هزینه، فروشنده ادعا کند که ملک را به خریدار واگذار نمی‌کند یا حتی بدون انجام تعهداتش از کشور خارج شود. از سوی دیگر، فروشنده نیز ممکن است ادعا کند که پول را دریافت نکرده اما ملک را به خریدار واگذار کرده است.

برای حل این مشکلات، ضروری است که هر دو طرف معامله در هماهنگی و همزمانی قدم بردارند و تمام مراحل را به دقت انجام دهند. همچنین، مهم است که همه اطلاعات مربوط به معامله در سیستم دفتر ثبت اسناد ثبت شود تا در صورت بروز مشکلات، بتوان به راحتی آنها را پیگیری کرد. در نهایت، پیشگیری از بروز این گونه مشکلات با مطالعه دقیق و در نظر گرفتن همه جوانب معامله قبل از اقدام به خرید ملک بسیار اساسی است. اطلاعات دقیق و آگاهی کافی از مسائل حقوقی مرتبط با خرید خانه می‌تواند به شما کمک کند تا از وقوع مشکلات جلوگیری کنید و معامله خود را با اطمینان انجام دهید.


4. اطمینان از مالکیت حقوقی فروشنده ملک

پروسه خرید خانه باید به دقت و مرحله به مرحله پیش برود. گاهی اوقات فروشنده یا مشاور املاک ممکن است شما را به موارد دیگری جذب کنند، اما بهتر است قبل از هر اقدامی، از مشخصات مالک خانه اطمینان حاصل کنید. در صورتی که خانه مورد نظر شما دارای سند رسمی باشد، مشخصات مالک را می‌توانید به صورت کامل بر روی سند مشاهده کنید. با تطبیق مشخصات فرد ادعا کننده به عنوان مالک با اطلاعات ذکر شده در سند، می‌توانید اطمینان حاصل کنید. به عنوان مثال، می‌توانید مشخصات کارت شناسایی او را با مشخصات درج شده در سند مقایسه کنید.

با توجه به اینکه سندهای رسمی تک برگ هستند و امکان جعل کردن ندارند یا این امکان بسیار کم است، شما اطمینان بیشتری به دست می‌آورید. اما اگر خانه دارای سند رسمی نباشد، مشخصات مالک را ممکن است بر روی مبایعه‌نامه ببینید. این اطلاعات نیز می‌تواند به شما در ارزیابی صحت و معتبر بودن مالک کمک کند. اطمینان از صحت و اعتبار اطلاعات مالک خانه، یکی از مهمترین مراحل در فرآیند خرید خانه است، زیرا این اطلاعات می‌تواند تاثیر زیادی بر سلامت معامله شما داشته باشد.

بازدید ملک 02512490542068
ملک و مالک را به درستی بشناسید

5. مقایسه ی امکانات و مشخصات خانه با سند ملک

در این مرحله حساس از فرآیند خرید خانه، حواس خود را به خوبی جمع کنید. لطفاً تمامی اطلاعات موجود در سند ملک را با دقت مقایسه کنید و هنگام بازدید حضوری از ملک، این اطلاعات را با واقعیت تطبیق دهید. قبل از امضای قرارداد خرید خانه، اطمینان حاصل کنید که آدرس دقیق ملک، کد پستی، پلاک ثبتی، متراژ خانه و سایر جزئیات مشخص شده در سند، با وضعیت فعلی ملک هماهنگ است. در صورت مشاهده تفاوت، از ادامه روند خرید منصرف شده و علت را بررسی نمایید. اطمینان حاصل کنید که انشعابات آب، برق، گاز، تلفن ثابت و سایر امکانات مشابه در سند یا مبایعه‌نامه ذکر شده باشند.

این مسائل بسیار حیاتی هستند، زیرا ملکی که شما خریداری می‌کنید، باید همراه با انشعابات مربوطه باشد. برای اطمینان بیشتر این اطلاعات نیز باید در سند ملک ذکر شده باشند. همچنین، اطلاعات اضافی مانند وجود پارکینگ و انباری در صورت وجود، حتماً باید در سند یا مبایعه‌نامه مشخص شوند. به عنوان مثال، اگر خانه دارای دو پارکینگ است، باید به صورت جداگانه در سند آن مشخص شود. این مراحل اطمینان شما را از صحت و کیفیت ملک افزایش می‌دهند و به شما کمک می‌کنند تا معامله‌ای مطمئن و موفق را تجربه کنید.


6. بررسی بدهکاری های مالی ملک

قبل از امضای قرارداد خرید خانه، اهمیت دارد که به هزینه‌های مربوط به اداره مالیات و شهرداری توجه کنید. مالک یا فروشنده ملک موظف است هزینه‌های مالیاتی و شهرداری مرتبط با ملک را پرداخت کند. قبل از تصمیم‌گیری برای خرید خانه، از فروشنده بخواهید که اطلاعات مربوط به مطالبه مفاصاحساب خانه را در اختیار شما قرار دهد. در صورتی که اطلاعات لازم در اختیار شما قرار نگیرد، بهتر است قبل از خرید خانه، استعلام بدهی‌های مالیاتی و شهرداری ملک را انجام دهید. این اقدام به شما کمک می‌کند تا از وضعیت مالیاتی و شهرداری خانه آگاه شوید و اطمینان حاصل کنید که هزینه‌های مرتبط با آنها پرداخت شده‌اند.

در مراحل خرید خانه با وام مسکن، پس از ارائه پیش پرداخت، از امتیاز وام خانه بهره‌مند می‌شوید. در این مرحله، مهم است که میزان بدهکاری وام را به خریدار جدید اطلاع دهید. اطمینان از شفافیت در موضوع بدهکاری وام، برای اطرافیان معامله مهم و احترام‌آمیز است. همچنین، بدهکاری‌های مرتبط با خانه تنها به دستگاه‌های دولتی مرتبط نمی‌شود. صاحب‌خانه ممکن است برخی هزینه‌ها مانند شارژ و تعمیرات را مدت‌ها به تأخیر انداخته باشد. لذا، پیش از خرید خانه، اطمینان حاصل کنید که تمامی این موارد مشخص و روشن شده باشند تا شما با آرامش بیشتری قرارداد خرید خانه را امضا کنید.

بررسی قدرت مالی 440256406140645
بدهی های ملک مورد نظر را قانونی پیگیر شوید

ارسال دیدگاه