آبشار آلاشور نوشهر (نجارده) کجاست؟ 🌊| تاریخچه 📚+ تصاویر 📸

23 خرداد 1403
0 دیدگاه
نمایی دل انگیز از آبشار آلاشور نجارده در نوشهر 414156787

بازدید از آبشار آلاشور، یک تجربه فراموش‌ناپذیر از زیبایی‌های طبیعت در منطقه‌ی شمالی ایران است. این آبشار با فراگیری طبیعت زیبا و رونق بکر جنگل‌ های نوشهر، در فاصله هفت کیلومتری شرقی این شهر قرار دارد. با آغاز از دره شیوا که خود یک پایانه‌ی زیبایی و آرامش است، مسیر به سمت آبشار آلاشور با پیچ و خم‌های خاص خود، باعث می‌شود که هر قدمی که در این سفر می‌گذارید، یک تجربه‌ی جدید و الهام‌بخش از طبیعت را دریافت کنید. آلاشور با صدای آب در حال جاری و تماشای منظره‌های دوردست، یک جایگاه ویژه برای گردشگران و علاقه‌مندان به طبیعت است که می‌خواهند از صلح و آرامشی که طبیعت ارائه می‌دهد، بهره‌مند شوند.

آبشار آلاشور نجارده در شهرستان نوشهر 453647683746


آبشار آلاشور کجاست؟

آبشار آلاشور، که به نام آبشار نجارده هم شناخته می‌شود، در جنوب روستای نجارده، 7 کیلومتری شهر نوشهر واقع در استان مازندران و یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی نور است. این آبشار با ارتفاع حدود ۳۲ متر، در دل جنگلهای فراوان این منطقه قرار دارد و با وجود خزه‌های پراکنده، یک صحنه آرام برای علاقه‌مندان به طبیعت فراهم می‌آورد.

مسیر دسترسی:

برای رسیدن به آبشار آلاشور، از روستای نجاردره وارد جاده خاکی جنگل می‌شوید. پس از مدتی در قسمتی از این جاده، به جنگل جنوبی آن وارد می‌شوید و پس از حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌ روی به سمت جنوب، به دره‌ای که آبشار در آن قرار دارد، می‌رسید. همچنین، از سوی روستای توسکاپوشکا، می‌توانید به طور مستقیم وارد دره شده و از آنجا به سمت آبشار ادامه دهید. آبشار آلاشور از شهر نوشهر حدود ۳۲٫۸ کیلومتر فاصله دارد که با خودرو حدود ۱ ساعت و ۵ دقیقه طول می‌کشد. اگر از تهران بیایید، فاصله تا آبشار حدود ۱۷۷ کیلومتر است که با خودرو تقریباً ۳ ساعت و ۳۵ دقیقه زمان می‌برد. برای عبور از مسیری که دارای شیب‌های تندی است، نیاز به آمادگی بدنی مناسب دارید، اما زیبایی‌های جنگل، مناظر بکر و آخرین‌ بار آبشار زیبا ارزش تمام تلاش‌های شما را جبران می‌کنند و به یادماندنی خواهد بود.

نقشه گوگل مپ آبشار آلاشور نجارده 1453684876
برای مشاهده دقیق تر مسیر رسیدن به آبشار آلاشور روی عکس کلیک کنید

تاریخچه آبشار آلاشور

آبشار آلاشور نه تنها یک نماد طبیعی است بلکه از دیرباز محل احترام و توجه مردم محلی بوده است، همچنین نمادی از تاریخ و فرهنگ این منطقه می‌باشد. در نزدیکی آبشار آلاشور، بقایای ساختمان‌های تاریخی از دوران‌های مختلف مانند دوره‌های قاجار و صفویه وجود دارد که از اهمیت این مکان در گذشته گواهی می‌دهد. همچنین، داستان‌ها و افسانه‌هایی که در مورد آبشار آلاشور در میان مردم محلی وجود دارد، نمایانگر اهمیت فرهنگی و مذهبی این مکان در گذشته است.

بعضی منابع به آبشار آلاشور قدمتی قبل از دوران اسلام نسبت می‌دهند و آن را به عنوان یکی از مکان‌ های مقدس برای زرتشتیان معرفی می‌کنند، در حالی که برخی دیگر باور دارند که این آبشار در دوره صفویه ساخته شده و برای تأمین آب شرب و آبیاری اطراف استفاده می‌شده است. در کنار اینها، داستان‌هایی از پیدایش این آبشار و تاثیر آن بر جامعه‌ی محلی، نیز به وجود آمده که به موجودات افسانه‌ای و ماورایی اشاره دارند.

آبشار آلاشور نجارده در شهرستان نوشهر مازندران 5415687647

علت نام گذاری آبشار آلاشور

نام “آلاشور” از دو بخش “آلا” و “شور” تشکیل شده است که در زبان مازندرانی و گویش‌های محلی به کار می‌رود. “آلا” به معنی “بلند” و “مرتفع” است که نشان‌دهنده ارتفاع زیاد و بلندی آبشار است. این واژه در زبان محلی به کار رفته و مربوط به ویژگی طبیعی آبشار می‌باشد. “شور” به معنی “شده” یا “گردیده” است که ممکن است به طعم خاص و شور آب آن اشاره داشته باشد، یا اینکه به معنی ارزشمند شدن و تبدیل شدن به مکانی محترم و معتبر برای مردم محلی است. همچنین، نزدیک به این آبشار، روستایی به نام “آلاشور” وجود دارد که ممکن است نامگذاری آبشار و این روستا از یک ریشه مشترک گرفته شده باشد که نشان از ارتباط نزدیک و معنایی بین این دو نام دارد. این عناصر مشترک نام‌گذاری، با توجه به ویژگی‌های طبیعی و فرهنگی منطقه، نشان از ارزش و اهمیت این آبشار برای جامعه‌ی محلی در گذشته دارند.

تصویری زیبا از آبشار آلاشور نجارده 541587438574


پوشش گیاهی و جانوری آبشار آلاشور

آبشار آلاشور، که در دل جنگل‌های هیرکانی واقع شده است، یکی از جاذبه‌های طبیعی و منحصر به فرد است که به دلیل پوشش گیاهی بسیار غنی و متنوعش شهرت دارد. در این منطقه می‌توانید انواع گیاهان شامل درختان، درختچه‌ها، گل‌ها، سرخس‌ها و گیاهان علفی را مشاهده کنید. از جمله مهمترین درختان این منطقه می‌توان به راش، ممرز، نخود وحشی، آزاد و بلوط اشاره کرد. این درختان به دلیل ویژگی‌های خود مانند چوب مرغوب، استفاده‌های متعدد در صنایع چوبی و خوراکی، ارزش زیادی دارند.

علاوه بر درختان، در این منطقه می‌توانید انواع گل‌های وحشی مانند بنفشه، نرگس، لاله، سوسن و ارکیده را نیز مشاهده کنید که هر کدام به‌طور خاصی زیبایی منطقه را افزایش می‌دهند. با توجه به تنوع زیستی بالای آبشار آلاشور، این منطقه زیستگاه بسیاری از جانوران وحشی مانند پلنگ، گرگ، خرس قهوه‌ای، گوزن مرال، کل و بز است. همچنین، می‌توانید انواع پرندگان، خزندگان، دوزیستان و حشرات را نیز در اینجا مشاهده کنید، که از جمله آنها می‌توان به عقاب طلایی، شاهین، بوفالو، کبک و بلبل اشاره کرد.

آبشار آلاشور نجارده در نوشهر 647874684

پوشش گیاهی و جانوری در اطراف آبشار آلاشور 65415374374

ارسال دیدگاه